Zastanawialiście się kiedyś ile osób w skali roku przewija się przez dane lotnisko? Odpowiedź jest bardzo prosta – pasażerów należy liczyć w milionach. Na podstawie ogólnodostępnych danych i statystyk przedstawiamy ranking 10 największych lotnisk świata.
Dziesiąta pozycja należy do Francji. W Paryżu bowiem usytuowany jest port lotniczy imienia Charlesa de Gaulle’a. Według rankingów co roku przez teren lotniska przewija się blisko 70 milionów podróżujących. Prawie 50 letnia działalność obiektu sprawiła, że jest to również największe lotnisko we Francji.
Dziewiątka zarezerwowana jest dla Szanghaju. Zeszłoroczny bilans to prawie 75 milionów podróżujących. Co ciekawe, by dostać się z centrum do oddalonego o blisko 40 kilometrów lotniska w Pudong używa się kolei magnetycznej, która uznawana jest za jedną z najszybszych na świecie.
Ósmą pozycję zajmuje Hong Kong z rocznym bilansem na poziomie 76 milionów. Jest to port przesiadkowy dla pasażerów z Australii oraz południowej części Azji. Lotnisko zostało usytuowane na wyspie, a dojazd do niego jest możliwy poprzez kolej oraz autostradę.
Szczęśliwa siódemka położona jest w Europie. Mowa oczywiście o londyńskim Heathrow, które stanowi największe lotnisko w Europie. Od lat odprawiają się tam miliony osób, nikogo więc nie dziwi, że w ostatnim roku suma pasażerów przekroczyła nieco ponad 80 milionów.
By poznać szóstą pozycję należy przenieść się do Stanów Zjednoczonych – konkretnie do Chicago. To właśnie tam na lotnisku O’Hare znajduje się jeden z największych portów lotniczych w Ameryce. Roczna przepustowość wynosi 83 miliony osób – w planach jednak jest modernizacja obiektu, tak by umożliwić większy przepływ osób i towarów.
W połowie rankingu znajduje się stolica Japonii. Tokijska Haneda do niedawna była jedynym lotniskiem w tak wielkim mieście. Jego budowa wymagała stworzenia sztucznej wyspy, by umożliwić dalszy rozwój portu. Według szacunkowych wartości przez te lotnisko przewija się ponad 86 milionów pasażerów.
Czwartą pozycję zajmuje słoneczne Los Angeles. Blisko 90 milionów przetransportowanych pasażerów sprawia, że jest to naprawdę imponujący wynik. W swej ofercie amerykański terminal umożliwia podróż do wszystkich kontynentów na świecie.
Trzecie miejsce na podium otrzymuje Dubaj. Nikogo nie powinno dziwić tempo rozwoju tego miasta. Swoją siedzibę posiadają tu linie lotnicze Fly Emirates. Co ciekawe – samo lotnisko zostało oddane do użytku w 2008 roku. Krótka historia tego obiektu i jego statystyki zasługują na podziw. Rocznie przez teren lotniska przewija się około 90 milionów podróżnych z najrozmaitszych zakątków świata.
Miejsce drugie to stolica Chin – prężnie rozwijający się przemysł i gospodarka tego kraju sprawia, że lotnisko w Pekinie zajmuje niemal czołową pozycję w światowym rankingu. Roczny przepływ osób oscyluje w granicach 100 milionów osób. W celu odciążenia tego portu lotniczego, w ubiegłym roku zdecydowano się na otwarcie drugiego lotniska Pekin Daxing.
Zwycięzcą rankingu zostaje obiekt w Atlancie. Hartsfield-Jackson zajmuje pierwsze miejsce w światowych rankingach. Od lat jego pozycja przoduje w różnorakich rankingach. Dzięki ostatniej modernizacji roczna przepustowość wynosi 107 milionów pasażerów. To jednak nie koniec – jego władze szacują, że maksymalnie są w stanie obsłużyć ponad 120 milionów podróżujących. Nie prędko uda się komuś pobić ten wynik.