Najniebezpieczniejsze lotniska świata - aeroBUS.pl

Najniebezpieczniejsze lotniska świata

GÓRY

Dla większości podróżujących moment startu czy lądowania samolotu wzbudza wiele emocji. W szczególności odnosi się to do pasażerów, którzy pierwszy raz zdecydowali się na podróż samolotem. Dla nich ta forma transportu na pewno stanowi nie lada wyzwanie! Dodatkowo można przypuszczać, że lotnisko, na którym będą lądować, przywita ich sklepami, restauracjami, a przynajmniej szerokim i długim pasem startowym. Pasem, który nie kończy się nagle ścianą ze skał czy przepaścią.

Na świecie nie brakuje lotnisk, które ze względu na nietypowe położenie, krótki pas startowy i inne ekstremalne warunki, stanowią próbę zarówno dla pasażerów, jak i pilotów. No właśnie, bo czasami nawet piloci spotykają się z nieopisanymi emocjami. Ale spokojnie! Na pewno ich ogromne doświadczenie nie pozwala na chwilę strachu czy zwątpienia.

Lotnisko Tenzinga-Hillary’ego w Lukli, Nepal

Lotnisko w Lukli jest położone na wysokości 2860 m n.p.m. i korzystają głównie turyści, którzy chcą wspiąć się na Mount Everest. Mówi się, że jeżeli uda się bezpiecznie wylądować w Lukli, to zdobycie najwyższej góry świata to już nic trudnego. Droga startowa lotniska ma długość 527 m i nachylona jest pod kątem 12 stopni. Pas kończy się przepaścią. Sprawy nie ułatwia porywisty wiatr i gęsta powłoka chmur.

Lotnisko Princess Juliana na wyspie Saint Martin na Karaibach

Lotnisko znajduje się 4 m n.p.m., jego droga startowa ma 2349 metrów. Lądowanie na tym lotnisku to duże przeżycie dla pasażerów samolotu, pilota i dla plażowiczów. Dlaczego? Bowiem samoloty lądują na wysokości 10-25 metrów nad plażą i głowami relaksujących się turystów. Równie emocjonujące jak lądowanie, są starty samolotów, które skutkują tym, że cały dobytek plażowiczów ląduje w wodzie.

Port lotniczy Juancho E. Yrausquin w Sabie, Antyle Holenderskie

Droga startowa tego lotniska to około 305 metrów. Z jednej strony tego lotniska znajdują się wysokie wzgórza, z drugiej strony – urwiska i klify. Duże grono pilotów uznaje je za najtrudniejsze lotnisko na całym świecie.

Port lotniczy Courchevel, Francja

Courchevel to miejscowość położona w Alpach, więc nie ma co oczekiwać tutaj płaskich terenów. Nawet pas startowy jest pofalowany, a na dodatek często jest on również pokryty śniegiem i oblodzony. Droga startowa ma zaledwie 537 metrów, a jeden jej koniec znajduje się tuż nad przepaścią.

Port lotniczy w Gibraltarze

Droga startowa lotniska w Gibraltarze bez żadnego wątpienia jest niezwykła. Wynosi ona jedynie 1829 m, a w jej poprzek przebiega ulica Winston Churchill Avenue. W czasie startów i lądowań samolotów ruch na tej ulicy jest wstrzymywany za pomocą szlabanów na kilka minut.

Zobacz również

Jak przygotować się do podroży z dzieckiem? Jak doskonale już wiadomo, lot z małym pasażerem może być dość kłopotliwy. Jednak mimo wszystkich trudności, lot z dzieckiem może okazać się ciekawym ...
Zgoda na nowy port lotniczy w Gdyni Po burzliwych dywagacjach władz Gdyni z przedstawicielami Komisji Europejskiej ustalono, że port lotniczy Gdynia - Kosakowo zostanie otwarty. Co prawd...
Nowe wakacyjne połączenie z Pyrzowic Wakacje coraz bliżej, a Ty nie masz pomysłu na urlop? Może skusisz się na nowe połączenie Wizz Aira do Hiszpanii? Od 3 czerwca do 13 września 2020 rok...
Królowa Wysp Jońskich, czyli nowy kierunek linii R... Uwielbiany niskokosztowy przewoźnik Ryanair ogłosił, że pasażerowie wrocławskiego lotniska będą mieli możliwość polecieć na uwielbianą grecką wyspę Ko...