Zobacz, co przelatuje każdego dnia nad Opolem - aeroBUS.pl

Zobacz, co przelatuje każdego dnia nad Opolem

samolot na tle nieba

Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie samoloty przelatują nam nad głowami w Opolu każdego dnia? Skąd lecą? Dokąd zmierzają? W dzisiejszym artykule, w nieco luźniejszej niż zwykle formie, chcielibyśmy przedstawić Wam ten niezwykle interesujący temat.

Tak, jesteśmy pasjonatami lotnictwa. Przyznajemy się – załoga aerobus.pl to maniakalni wielbiciele samolotów i innych statków powietrznych. Potrafimy wiele godzin wpatrywać się w radar lotów, oglądać filmy ze startów i lądowań wielkich powietrznych olbrzymów, wyszukiwać informacje o przelotach, biletach, samolotach i wszystkim, co jest związane z lotnictwem. Niektórzy z nas spędzili przy komputerowych symulatorach lotniczych pół dzieciństwa (i nie tylko), inni zlecieli pół świata różnymi liniami lotniczymi.

Wydawać by się mogło, że Opole, które nie posiada oczywiście własnego portu lotniczego, jest omijane z daleka przez samoloty. Okazuje się jednak, że każdego dnia przelatuje nam nad głowami kilkadziesiąt maszyn pasażerskich. Oczywiście nie sposób podać dokładnej liczby lotów, które przewijają się przez opolskie niebo. Nam udało się naliczyć 60 maszyn, które przeleciały w promieniu 10 km od centrum miasta w ciągu jednej doby (dokładnie od godz. 12.00 6 listopada, do godz. 12.00 następnego dnia). Jednego dnia będzie to większa liczba, drugiego mniejsza – wszystko zależy m.in. od warunków pogodowych, wytycznych kontroli obszaru, rozkładu lotów, pory roku itd.

boeing

Większość samolotów poruszających się nad Polską, więc i nad stolicą naszego województwa, to maszyny średniego zasięgu. Głównie chodzi tutaj o różne wersje samolotów Boeing 737, Airbus A319, A320 i A321. Pozostałe samoloty to mniejsze Embraery ERJ-190LR, ERJ 195LR, czy maszyny typu Bombardier CRJ-701ER. Większych statków powietrznych jest zdecydowanie mniej, głównie z powodu wycofania się większości przewoźników z lotów nad niepewną politycznie Ukrainą. Stało się tak w sierpniu 2014 roku, po zestrzeleniu przez prorosyjskich separatystów Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych. Większość tras do Azji, które są wykonywane dużymi, szerokokadłubowymi odrzutowcami, nie lata już tą drogą, a zatem omija również w większości nasz kraj. Dla porządku odnotujmy najczęściej widywane na naszym niebie samoloty wagi ciężkiej: Airbus A330, A340, Boeing 777, rzadziej Boeing 747 czy największy samolot pasażerski – Airbus A380.

Nad naszym regionem, z oczywistych względów, przebiegają trasy niektórych samolotów wylatujących lub przylatujących do Katowic lub Krakowa i te samoloty jest zaobserwować najłatwiej. Maszyny podchodzące do lądowania w Katowicach, nad Opolem obniżają lot do kilku tysięcy metrów (samoloty na wysokości przelotowej latają na ponad 10 km). Przez nasz region przebiegają również trasy samolotów, które lecą z północy Niemiec lub z Holandii do Turcji, Izraela czy na Bliski Wschód (i w drugą stronę). Drugą prawidłowość, którą można łatwo zaobserwować, to trasy „prostopadłe” do tych opisanych przed chwilą. Są to loty, które zaczynają się w Austrii lub południowej części Niemiec i kierują się w stronę destynacji azjatyckich – Hong Kongu, Pekinu itp. Naturalnie, ciężko również w tym przypadku wymienić wszystkie kierunki.

airbus

Jak więc widać, niebo nad Opolem pełne jest statków powietrznych. Nie wspomnieliśmy oczywiście o mniejszych samolotach lekkich, które tylko przelatują lub mają swoją bazę w Polskiej Nowej Wsi na lotnisku Aeroklubu Opolskiego. Ponadto mieszkańcy ZWM, a zwłaszcza okolic Szpitala Wojewódzkiego na Witosa, mogą podziwiać niekiedy start i lądowanie wspaniałego helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. W bezchmurne dni można czasem zobaczyć wspaniałe wzory na niebie, narysowane przez smugi kondensacyjne wielkich odrzutowców na niebie. Warto więc czasami zadrzeć głowę do góry i zobaczyć co dzieje się na niebie nad nami.

Zobacz również

Londyn! Kierunek Wielka Brytania! Stolica Wielkiej Brytanii jest zaraz po Moskwie i Stambule największym miastem w Europie, a także największym w Unii Europejskiej i jednym z większych...
Malaga! Kierunek Hiszpania! Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy. Pobyt w Maladze jest idealną okazją do relaksu, jak i poznawania hiszpańskiej kultury. W mieście znajd...
Rejkjawik! Kierunek Islandia! Islandię w pewnym sensie definiuje woda - od lodowców przez fale oceanu Atlantyckiego, aż po gorące źródła geotermalne. Stolica Inslandii - Rejkjawik ...
Lwów! Kierunek Ukraina! Miasto o niezwykłym klimacie, bogatej historii i niedrogich atrakcji - Lwów, jako jedno z najpiękniejszych miejsc i największych atrakcji Ukrainy. Mia...