Jakich przedmiotów nie można wnosić na pokład samolotu? - aeroBUS.pl

Jakich przedmiotów nie można wnosić na pokład samolotu?

monitoring na lotnisku

Podróżowanie samolotami, jak również innymi środkami transportu, wiąże się zawsze z pewnym ryzykiem. Nie chodzi tutaj tylko o wszelkie zdarzenia natury lotniczej, takie jak awarie, błędy załogi i inne tego typu, ale również o zagrożenie terrorystyczne.

W związku z coraz bardziej wymyślnymi sposobami na przejmowanie kontroli nad statkami powietrznymi przez przestępców, władze i instytucje związane z lotnictwem, zmuszone zostały do wprowadzania bardziej restrykcyjnych przepisów, dotyczących przewożonego bagażu. Po atakach 11 września 2001 na amerykańskie miasta, wprowadzono jeszcze skrupulatniejsze kontrole bezpieczeństwa, zdecydowano się na całkowity zakaz odwiedzin w kokpitach, wzmocniono konstrukcje drzwi i zamków, prowadzących do miejsc pracy pilotów.

Przedmioty zabronione

W ramach działań prewencyjnych przeciwko ogólnie pojętemu terroryzmowi, zabrania się przewożenia niektórych przedmiotów. Na pokład, w bagażu podręcznym, nie wniesiemy m.in.

  • broni palnej oraz innego rodzaju broni (pistolety, strzelby, karabiny, broń pneumatyczna, wyrzutnie rac, łuki i kusze wraz z akcesoriami itp., a także zabawki przypominające broń lub jej repliki)
  • paralizatorów, gazów łzawiących (również popularnych gazów pieprzowych)
  • noży, toporów, żyletek oraz innych przedmiotów z ostrym zakończeniem lub krawędzią
  • kijów baseballowych oraz innych podobnych akcesoriów, przeznaczonych do uprawiania sztuk walk, pałek policyjnych
  • narzędzi (młotki, wiertarki, piły, śrubokręty, dłuta)

W bagażu rejestrowanym, czyli nadawanym przy odprawie do luku bagażowego, można przewozić niektóre z w/w przedmiotów. Gdy mamy wątpliwości, czy możemy przewieźć coś, co znajduje się na powyższej liście, najlepiej zwrócić się do linii lotniczej, którą podróżujemy. W takim bagażu obowiązuje całkowity zakaz przewozu takich przedmiotów, jak materiały wybuchowe, miny, granaty, fajerwerki, amunicja, spłonki itp.

Przewóz płynów

Wiele osób decyduje się na podróżowanie bez bagażu rejestrowanego, co wiąże się z mniejszymi opłatami za bilet, zwłaszcza gdy podróż odbywa się niskokosztową linią lotniczą. Należy jednak wtedy pamiętać o tym, że nie będziemy mogli zabrać ze sobą płynnych kosmetyków i innych płynów (w tym wody i alkoholi) w łącznej ilości większej niż 1 litr. Co więcej, największa butelka z płynem (szampon, mydło, dezodorant itd.) nie może przekraczać pojemności 100 ml/szt. Oznacza to, że wszystkie kosmetyki, których będziemy potrzebować w miejscu docelowym, trzeba wcześniej poprzelewać do mniejszych butelek i pojemników.

Warto pamiętać o tych ograniczeniach i nie brać ze sobą drogich perfum czy innych cennych kosmetyków w opakowaniach większych niż 100 ml. Jedyne pozostaje w momencie zakwestionowania części naszego bagażu przez pracownika ochrony lotniskowej, to wyrzucenie kosmetyków do kosza.

Jedynym odstępstwem od powyższej zasady jest sytuacja, w której zakupiliśmy np. alkohol w strefie lotniska, która znajduje się już po kontroli bezpieczeństwa. Tam można dokonać zakupu i wnieść taki płyn na pokład statku powietrznego. W przypadku, gdy podróżujemy z przesiadką, należy poprosić pracownika sklepu, by opakował nasze zakupy w specjalną bezpieczną torbę, która umożliwia łatwe sprawdzenie, czy nie była ona otwierana od momentu opuszczenia sklepu.

Bezpieczeństwo na lotnisku

Podczas przebywania w hali odlotów, może zdarzyć się, że zostawimy na chwilę nasz bagaż bez opieki. Może to być chęć sprawdzenia czegoś na tablicy odlotów, czy pogoń za niesfornym dzieckiem. W obu przypadkach jest to poważne wykroczenie, z punktu widzenia bezpieczeństwa. Pracownicy ochrony lotniska mogą w takim przypadku nałożyć na nas spory mandat, a nawet – w najcięższych przypadkach – nakazać pokrycie kosztów ewakuacji części terminalu.

Zobacz również

Londyn! Kierunek Wielka Brytania! Stolica Wielkiej Brytanii jest zaraz po Moskwie i Stambule największym miastem w Europie, a także największym w Unii Europejskiej i jednym z większych...
Malaga! Kierunek Hiszpania! Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy. Pobyt w Maladze jest idealną okazją do relaksu, jak i poznawania hiszpańskiej kultury. W mieście znajd...
Rejkjawik! Kierunek Islandia! Islandię w pewnym sensie definiuje woda - od lodowców przez fale oceanu Atlantyckiego, aż po gorące źródła geotermalne. Stolica Inslandii - Rejkjawik ...
Lwów! Kierunek Ukraina! Miasto o niezwykłym klimacie, bogatej historii i niedrogich atrakcji - Lwów, jako jedno z najpiękniejszych miejsc i największych atrakcji Ukrainy. Mia...